piątek, 16 grudnia 2011

Migusie - język znaków dla niemowląt i małych dzieci

Migusie wpływają na IQ Twojego Dziecka

Migusie® czyli proste gesty używane przez dzieci w celu komunikacji z najbliższymi pozwalają rodzicom zapomnieć o uczuciu bezradności wobec płaczu dziecka, a małemu szkrabowi o stresie spowodowanym brakiem możliwości wyrażenia swoich pragnień. 

Chyba każdy rodzic przyzna, że nieobca jest mu frustracja spowodowana brakiem możliwości porozumienia się z własnym dzieckiem zanim nauczy się ono wyrażać swoje potrzeby, uczucia i myśli słowami.
Na szczęście możemy już w Polsce (a także w Opolu), korzystać ze zdobyczy naukowych dr Lindy Acredolo i dr Susan Goodwyn, specjalistek rozwoju wczesnodziecięcego z Uniwersytetu Stanowego w Kalifornii, autorek światowej sławy Programu Baby Signs®- Migusie®. Uczone, pod patronatem Narodowego Funduszu Zdrowia, ponad dwie dekady prowadziły badania nad używaniem języka znaków przez dzieci zanim zaczną mówić, a wyniki ich badań udowodniły ponad wszelką wątpliwość pozytywny wpływ migania na językowy, emocjonalny i intelektualny rozwój dziecka. Komunikacja za pomocą Migusiów ma niezliczone korzyści. Przede wszystkim przyspiesza rozwój mowy, gdyż motywuje rodziców by mówić do dziecka więcej i częściej i zwiększa motywację maluszka do mówienia – miganie ma się tak do mówienia jak raczkowanie do chodzenia. Używanie języka znaków stymuluje rozwój mózgu i tym samym rozwój intelektualny – według badań dzieci, które migały w dzieciństwie w wieku 8 lat miały wyższy iloraz inteligencji o 12 punktów w porównaniu do niemigających rówieśników. Migające maluchy bardziej interesują się książkami, gdyż mogą aktywnie uczestniczyć w czytaniu, „rozmawiając” o treści z rodzicami. Dzięki Migusiom dzieci mogą się dzielić swoim światem z tymi, których kochają a rodzice mogą się przekonać jak mądre są ich dzieci. Tym samym wzmacnia się więź między rodzicem a dzieckiem, gdyż mogą oni porozumiewać się od wczesnego etapu życia dziecka, na długo zanim zacznie ono mówić.  
KIEDY ROZPOCZĄĆ MIGANIE? Nie ma idealnego momentu i każdy rodzic sam zdecyduje kiedy jest na to gotowy. Każdy przedział wiekowy ma swoje plusy i minusy – gdy zaczniemy używać Migusiów z niemowlaczkiem krótko po urodzeniu – będziemy musieli długo, bo aż do 7-8 miesiąca poczekać na pierwszy samodzielnie użyty Miguś, gdyż maluch musi dojrzeć do niego motorycznie. Dlatego większość rodziców zaczyna migać z dzieckiem od około 7-8 miesiąca – wtedy na efekty nie trzeba czekać długo i komunikacja za pomocą Migusiów szybko sprawia rodzicom i dzieciom niesłychaną radość. Najlepiej zacząć gdy dziecko umie już wskazywać różne rzeczy, macha pa-pa na do widzenia czy interesuje się obrazkami w książkach.


Badania
Dr Linda Acredolo i Dr Susan Goodwyn przez 20 lat przeprowadzały wnikliwe badania naukowe dotyczące używania języka migowego z niemowlętami słyszącymi.
Wzięło w niej udział 140 rodzin z dziećmi w wieku 11 miesięcy. Rodziny te zostały przypadkowo rozdzielone do dwóch grup- tej w której maluchy były zachęcane do migania i tej w której język migowy nie był używany. Grupy były zupełnie jednakowe pod względem takich czynników jak: płeć, kolejność urodzenia dzieci w rodzinie, zakres wypowiadanych słów, wykształcenie i dochód rodziców.
Dzieci były oceniane za pomocą standardowych testów językowych w wieku 11, 15, 19, 24, 30 i 36 miesięcy. Ponadto duża grupa tych dzieci została zbadana w wieku 8 lat testem WISC – III- najczęściej stosowanym testem pomiaru inteligencji u dzieci.
Wyniki badań wykazały że:
A) 24- miesięczne dzieci posługujące się językiem migowym miały o 3-4 miesiące lepiej rozwiniętą mowę niż dzieci niemigające (mówiły na poziomie dzieci 27-28 miesięcznych)
B) Dzieci, które używały znaków migowych mówiąc tworzyły dłuższe i lepiej rozbudowane zdania
C) 36-miesięczne migające dzieci mówiły na poziomie 47-miesięcznych, co dawało im prawie roczną przewagę nad niemigającymi rówieśnikami.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz